...

В умовах окупації
«КримSOS» підтримує жертв репресій в Криму

ЄвроПростір | 08.05.2018

“Люди не виходять на мітинги, бо це неможливо, але вони все одно чинять спротив. Не допомагати їм буде неправильно”. Таміла Ташева, очільниця організації “КримSOS” та керівниця Проекту ЄС “Зміцнення прав людини та захисту прав людини в Криму”, розповіла Європейському Простору про ситуацію в Криму та спротив, який чинять кримські татари та жителі півострова.

Команда «КримSOS»  почала працювати майже відразу від початку окупації Криму, тож наразі підтримка Європейського Союзу - це результат наявного бекграунду нашої роботи і тієї підтримки, яку ми надаємо жителям півострова та вимушеним переселенцям на материковій Україні. Проект «КримSOS» отримав підтримку ЄС та працюватиме кілька років.

Мета нового проекту - поліпшити життя людей в умовах окупації та репресій в Криму.

питання Криму швидко не вирішиться

Нас часто запитують: «Ви думаєте, що окупація Криму триватиме не один рік?». Однак ми розуміємо: питання Криму швидко не вирішиться. Проект дасть змогу значно просунути ті питання, якими ми займаємося на рівні адвокації.

Реалізовуємо проект спільно з Гельсинським Фондом Прав Людини (Варшава). Вони мають хороший досвід у гарячих точках світу і знають, як працювати з Європейським судом з прав людини та іншими організаціями.

ситуація в Криму сьогодні

На сьогодні маємо 96 кримінальних справ, з них - 88 політв’язнів. За цими термінами стоять не ефемерні, а реальні люди з родинами і дітьми. Більше 100 дітей лишилося без годувальників. Це наша відповідальність – громадян України – допомагати їм.

репресії стали більш системними

Свою системність окупаційна влада почала впроваджувати  ще в 2014 році, примусивши робити російські паспорти. Порівнюючи 2014 та 2017 роки, випадків репресій стало в рази більше. Дуже багато обшуків (150 – 160) та адміністративних справ (100).

У 2014 р. окупаційна влада діяла агресивніше, фікусували більше зникнень. Це була політика залякування, щоб придушити нелояльні настрої в Криму. Зараз кількість випадків зменшилась, оскільки зникнення людини викликає набагато більший резонанс в Україні та на міжнародному рівні.

З боку Росії почали застосовуватися інші інструменти, але це не означає, що вони стали м’якшими. У 2017 р. частіше стали застосовувати катування електричним струмом, чого не робили у попередні роки в Криму. Тож тиск посилюється.

кримчани все одно чинять опір

На сьогодні безліч кримінальних справ - саме проти активістів, громадських журналістів, які намагаються протистояти силовій системі в Криму.

Опір зараз має зовсім інші обриси: люди не виходять на мітинги, бо це неможливо,  але вони все одно опираються. Є питання адміністративного переслідування людей, які вийшли на одиночні пікети. У Росії це не заборонено. Але практика в Криму геть інша — за це штрафують, змушують відпрацьовувати. І так із сотнями людей. Не допомагати їм - буде неправильно.

Окупаційна влада постійно випробовує нові методи. Наприклад, кримінальне переслідування є складним для них операційно. Тож з 2017 року активно застосовують адміністративне законодавство, виписуючи непосильні штрафи та ув’язнюючи на 10 діб. Це легше і не так привертає увагу міжнародної спільноти.

важливо зараз будувати діалог із державою Україна

Хочемо через законодавчі зміни впливати на ситуацію та отримати потрібну допомогу з боку нашої держави, як це вже відбувається на міжнародному рівні. Маю на увазі законопроект, який подавав Мустафа Джемілєв щодо соціального захисту жертв політичних репресій та переслідувань. Якби закон ухвалили, то нарешті можна було би допомагати і використовувати вже виділені державні кошти. Люди в Криму не повинні диву даватися, що міжнародники  їм допомагають, а власна держава – ні.

не лише адвокація

Адвокація – це одна з частин нашого проекту за підтримки ЄС. Адвокацією ми замаємося спільно з нашими партнерами, які виносять це питання на міжнародний рівень. Основним компонентом є робота з жертвами репресій у Криму, надання їм психологічно-соціальної та юридичної підтримки - вони знаходяться в зоні постійного ризику.

підтримувати сильних активістів

Зараз багато кримчан вигадують різні варіанти реакцій на те, що там коїться. Ми розуміємо, що нам необхідно підтримувати сильних активістів та постраждалих.

притягнення до відповідальності винних

Проводяться моніторинги, заводяться кримінальні справи проти тих, хто вчиняє ці порушення. Державі потрібно співпрацювати з відповідними європейськими, американськими, канадськими структурами, щоб подавати списки людей, які порушують права людини.

Для нас важливо виділяти таких людей – суддів, прокурорів, слідчих, які порушують права та включати їх до списку порушників порушників, які пов’язані з реальними викраденнями, катуваннями.

все міряємо маленькими перемогами

Коли в 2016 році Ільмі Умерова, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, фактично ув’язнили у психіатричній лікарні для «силового» обстеження, ми розгорнули проти цього кампанію, проводили мітинги, робили стейтменти і надсилали їх міжнародним партнерам. Реагували фактично всі. Це була підтримка для нього і його родини, а також тиск на окупаційну владу. Все для того, щоб його не тримали в лікарні більше, ніж 10 днів, і щоб він мав достойне лікування.

не забувати про Крим

В інформаційному просторі немає дискурсу питання Криму. В загальнонаціональних медіа - 0, 1 %
про Крим.

Тому й КримSOS кожного місяця проводить акцію, щоб нагадати про насильницьке зникнення в Криму і що ця тема нікуди не зникла, а отже - не повинна зникати з інформаційного поля.

Ми - громадські активісти - маємо показувати державі, що діється на півострові. Повинні говорити про незаконність анексії, вимагати покарання за порушення міжнародного права та кордонів, світоустрою. Росія має понести за це відповідальність.

 

Догори

Підписатися на розсилку

Будьте у курсі подій Європейського Простору та отримуйте першими корисну і цікаву інформацію про нові практики та можливості.