...

45% успіху
Урядовий план заходів з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства

ЄвроПростір | 05.04.2018
...

План з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства виконано на 45%

Український незалежний центр політичних досліджень, в рамках проекту USAID «Громадяни в дії», презентував громадський  альтернативний звіт  про виконання плану заходів за 2017 рік з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016 – 2020 роки.

Крім ефективності урядового Плану заходів, експерти також оцінили інші аспекти сприяння розвитку громадянському суспільству України. Зокрема, ефективність діяльності профільної Координаційної Ради при Президентові України та реалізацію Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на регіональному рівні.

Значна частина обговорення була присвячена аналізу напрямків Національної стратегії «під мікроскопом». Мова йшла про питання «бар'єрів», з якими зустрічаються організації громадянського суспільства під час реєстрації і набутті неприбуткового статусу. Учасники дискусії намагалися відповісти на питання, як процедури конкурсу проектів можуть бути більш гнучкими, прозорими та чесними.

Експертний погляд

«Деякі пункти Плану заходів прописані так, що навіть їх формальне виконання не можна вважати історіями успіху. Наприклад, Мін’юст мав розробити проект Закону щодо унормування діяльності та державної реєстрації всеукраїнських громадських об’єднань. Так, вони розроблені, проте доки не будуть ухвалені та впроваджені в життя, ми не можемо називати цю реформу такою, що відбулась та запрацювала. І подібних пунктів в Плані заходів чимало», — коментує доповідь Кирило Сидорчук, адвокасі-менеджер з питань державної політики розвитку громадянського суспільства УНЦПД.

За словами Максима Лациби, керівника Програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД, найбільшим розчаруванням 2017 року для нього стала робота Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства при Президентові України. «Фактично, засідання Коордради відбулось лише один раз – у вересні 2017 року, коли громадськість намагалась переконати перших осіб держави не запроваджувати додаткову звітність для організацій громадянського суспільства та скасувати е-декларування антикорупційних активістів. Разом з тим, робочі групи за напрямками: «участь ОГС у соціально-економічному розвитку» та «міжсекторальна співпраця» не збирались взагалі».

“Якщо говорити про виконання Урядового плану за 2017, то є певні результати. Однак тут криється критична проблема.  Більшість завдань не були виконані до кінця. Одним з вагомих досягнень цього плану, наприклад, стало впровадження конкурсу проектів для ветеранських організацій. Це стало можливим завдяки тиску громадськості та взаємодії з окремими працівниками Міністерства соціальної політики,  які розуміли важливість цих змін. Водночас довелось долати значний спротив з боку Кабміну і безпосередньо міністра соціальної політики», — коментує результати обговорення Європейському Простору громадський активіст Віталій Кузьменко.

Озвучено плани на 2018 рік

Щодо перспектив на 2018 рік, план на цей рік ще не затверджено, тому у 2018 році не доводиться очікувати його 100% виконання. Було озвучено багато планів. Зокрема: введення електронних систем адміністрування конкурсів проектів,  які проводять міністерства, перезапуск Координаційної ради, пришвидшення прийняття Плану уряду на 2018 рік, скасування декларування для громадських активістів.

Не оминули увагою і важливі питання демократії участі: моделі формування громадських рад в органах виконавчої влади, проведення загальних зборів, громадських слухань та подання місцевих ініціатив. Також було зазначено, що Міністерство освіти і науки України спільно з представниками громадянського суспільства доопрацьовує текст Концепції громадянської освіти, який буде поданий Кабінету Міністрів на затвердження вже найближчим часом.

Біля межі

Більшість експертів погодились, що громадянське суспільство підійшло до критичної межі у взаємодії з владою.  Далі або прорив вперед і якісні зміни або стагнація.

За результатами обговорення, члени Координаційної ради від громадськості Максим Лациба, Євген Бистрицький та Ірина Бекешкіна погодились ініціювати звернення до керівництва Уряду та Голови Адміністрації Президента з вимогою провести чергове засідання Координаційної ради для обговорення нагальних питань для громадянського суспільства.

Також експерти домовились відправити відкритого листа Прем'єр-міністру України Володимиру Гройсману з вимогою негайно розглянути та затвердити План заходів з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2018 рік.

Ще публікації:

...

Про прописку. Як громадські організації долають рудимент радянської епохи

Проблеми, спричинені чинною системою реєстрації, вирішують громадські організаціїї, спільними зусиллями показують глибину та радіус ураження.

...

Громадянське суспільство України: цифри і факти

Громадські організації та волонтери розділяють перші сходинки соціальних інституцій, яким українці довіряють найбільше.

...

Як податковий кодекс може бути дружнім до благодійництва

Благодійні організації допомагають людям у скруті, виконуючи роботу держави, а держава хоче, щоб вони за це сплачували податки.

Догори

Підписатися на розсилку

Будьте у курсі подій Європейського Простору та отримуйте першими корисну і цікаву інформацію про нові практики та можливості.